İçme Suyu ve Sulama Suyu Projesi

Beldemiz içmesuyu şebeke hattı İller BANKASI A.Ş. den tamamı hibe olarak alınan toplam 35.000 mt. 1. Sınıf PE 100 içme suyu boruları vasıtasıyla sıfırdan yenilenmiştir.

Maliyeti : 500.000,00 TL

Beldemiz Yaylasına 120 tonluk içme suyu deposu yapılmış ve toplam uzunluğu 10.400 mt olan içme suyu şebeke hattı döşenmiştir.

Beldemiz yaylası Arpalık mevkiinde bulunan ve 2013 yılında toplanan gözelerdeki içme suları 2500 metre mesafeden 40’lık PE 100 lük PVC borular ile Gürgen Oba mevkiine getirilmiştir.

İnşaatı tamamlanan Beldemiz GOP ve Fatih Mahallelerinin içme suyu şebeke hattı için ve depolar arası takviye amacı ile 500 mt. 63’lük ve 1000 mt 90’lık PE100 boru kullanılmıştır.

Beldemiz Tamlar Mahallesi içme suyu gözelerinin kaynakları açılmış, kaptajları yenilenmiş ve gerekli bakım çalışmaları yapılmıştır.

Beldemiz Çekmek mevkiinde bulunan sulama göletinden, 2200 metre uzunluğunda 110’luk PVC borular kullanılarak Ağmeç Dibine sulama suyu götürülmüştür.

Beldemiz Ayva Mahallesi yaylasında bulunan çeşme ayakları ile gözeler 40’lık, ve 63’lük borularla toplanarak sulama suyuna takviye için yaklaşık 5000 m. Uzaklıktaki arazilere getirilmiş ve halkımızın hizmetine sunulmuştur.

Beldemiz Menişki ve Bağlar mevkiilerinde yazları ikamet eden halkımızın ihtiyacını gidermek amacıyla döşenen, yaklaşık 1000 m uzunluğundaki hatta oluşan arızalar giderilmiş ve yenileme çalışması yapılmıştır.

Tamlar Susuz mevkiindeki bulunan sulama göletine, yaklaşık 1500 m. Mesafedeki Tolluk Deresinden 110’luk ve 125’lik PVC borular ile su getirilmiştir.

Beldemiz Ayva Mahallesi Karaçukurmevkii ile Çalılık Mevkileri arasında bulunan arazilerin sulama sıkıntısını gidermek için yaklaşık 1500 m beton sulama kanalı yapılmıştır.

Beldemiz Ayva Mahallesine Karafatma Deresinden gelen suların, sulama göletlerine verilmesi için 110’luk PVC borulardan ve ek parçalardan oluşan 2300 metrelik hat döşenmiştir

Beldemiz Manastır mevkilerindeki arazilerin sulama suyu sıkıntısını giderebilmek için Mercimek deresine kadar 1400 m 110’luk PVC boru döşenmiştir.

Beldemiz Oluklar Çayırı mevkiinde bulunan sulama suları, 600 metre uzunluğunda 110’luk PVC borularla Göller mevkiinde bulunan sulama havuzuna bağlanmıştır.

Beldemiz Sekü deresinde bulunan sulama havuzundaki sular 700 metrelik 110 luk  PVC borular döşenerek  Sekü arazilerine getirilmiştir.

Beldemiz Soğanlık ve Eriklik mevkilerinde bulunan sulama suları toplamda 3300 m. 110’luk ve 90’lık PVC borular döşenerek Köklük mevkiinde bulunan sulama havuzuna getirilmiş ve hizmete sunulmuştur.

Beldemiz arazilerinden doğan ve Tamlar Mahallesi içerisinden geçerek ırmağa dökülen Değirmen deresinin Tamlar ve çevre köy sınırları içinde kalan dere yatağı; DSİ Tokat 72. Şube Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler neticesinde yaklaşık 15 gün devam eden çalışmalarla ıslah edilmiştir.

Beldemiz Beyazıt Mahallesi, Sekü mevkii, Ayva mahallesi ve Tamlar mahallesinde bulunan ve sulama sıkıntısı olan tarım arazilerinin söz konusu sorununun giderilmesi için yapılan çalışmalar sonucunda toplamda 2400 metre beton sulama kanalı yapılarak arazi sahiplerinin mağduriyetleri giderilmiş ve su israfı olmadan arazilerimizin sulanması sağlanmıştır.