İÇME ve SULAMA SUYU TESİS ve HAVUZ İNŞAATI ÇALIŞMALARI

İÇME ve SULAMA SUYU TESİS ve HAVUZ İNŞAATI ÇALIŞMALARI-2

Esas amacı Belediyemizce başlatılan Ceviz projesi dâhilindeki arazilerin su sorununu çözmek ve kapalı sistem sulama ile su israfının önlenmesi olan ikinci gölet projesi kapsamında yaptığımız başvurular neticesinde, Tokat Valiliğince onaylanan gölet projesine esas saha tespit çalışmaları yapılmıştır.

 

Gölet alanına uygun bölgenin onaylanmasının ardında ön etüt ve sondaj çalışmalarının ilk adımının gerçekleşmesi için Özel İdare tarafından tahsis edilen iş makinası vasıtasıyla, yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki saha ulaşım yolunun açma çalışmaları tamamlanmıştır.

Konum itibariyle Kasaba merkezine 4 km uzaklıkta olan Sekü mevkiinde yaz kış ikamet eden halkımızın içme ve temizlik ihtiyaçlarını karşılayabilmesi 1 adet 100 tonluk içme suyu deposu yapıldı.

Yapımı tamamlanan bu depoya yaklaşık 1300 metre mesafeden içme suyu hattı çekilerek bağlantısı tamamlandı ve halkımızın hizmetine sunuldu.

Beldemizde arazi sulama sistemlerinde kullanmak için yapılan arama çalışmalarımız sonucu kaynaklarından toplanan sular 5400 metre 63’lük PVC boru vasıtasıyla Elbekbele, Avcıyolu, Geleöz, Çekmek ve Sekü mevkilerinde bulunan sulama havuzlarına getirilmiştir.  

Sulama Suyu depolarına takviye olması amacı ile Beldemiz Eriklik mevkiinden Sekü mevkiinde bulunan dere yatağına 3000 metre mesafeden 63’lük PVC borular vasıtasıyla kaynak suyu getirilmiştir.